Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

Czytanie książek od zawsze uznawane jest przez psychologów za jedną z najbardziej rozwijających aktywności podejmowanych przez dzieci. To świetny sposób na wspólne spędzanie czasu, na zajęcie dziecka podczas oczekiwania w długiej kolejce, czy na szybkie zasypianie. W tym artykule odpowiemy na nurtujące rodziców pytania, czy i dlaczego warto czytać maluchowi już od pierwszych chwil życia.
Od kiedy czytać dziecku?
Jeśli zastanawiasz się, od kiedy czytać dziecku tak, aby miało to na niego znaczący wpływ, odpowiadamy – od narodzin. Im wcześniej dziecko oswoi się z tą aktywnością i z widokiem dorosłego z książką, tym szybciej powiąże taki stan rzeczy z czymś miłym i przyjemnym. Dzięki temu nie tylko spędzisz z maluchem czas, będziesz stymulować jego naukę języka i rozwijać logiczne myślenie, ale także zaczniesz budować u niego pozytywny nawyk czytania.
Jaki wpływ na dzieci ma czytanie?
Książeczki to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni dziecka. Autorzy nie narzucają wyglądu smoków, księżniczek czy rycerzy. Dają oni tylko zarys, który z każdą kolejną stroną staje się w głowie malucha coraz bardziej wyraźny i pozwala mu puścić wodze fantazji. Poza tym dziecko dzięki czytaniu uczy się między innymi obowiązujących norm społecznych, ciągu przyczynowo-skutkowego oraz rozumienia emocji.
Opowiem ci, mamo, co robią pająki
Wzbogacaj język malucha!
Czytanie książek wzbogaca także słownictwo. Dziecko może pochłaniać książki samo lub tylko słuchać, a i tak wpłynie to zauważalnie na jakość jego wypowiedzi. Niemowlęta, które od najmłodszych miesięcy mają do czynienia z tekstem czytanym, w dorosłym życiu są wrażliwsze na słowo, mają większą frajdę z obcowania z książką, precyzyjniej operują językiem, potrafią wyrażać swoje myśli i znacznie lepiej komunikują się z innymi.
Hania Humorek. Rysiek Zyga Zdumiewający Pan Magik
Jakie książeczki wybrać dla dziecka?
Wybierając literaturę dla swojego dziecka, warto skupić się na dwóch aspektach – preferencjach i wieku. Przede wszystkim książki powinny podejmować taką tematykę, która jest najbardziej lubiana – dinozaury, księżniczki, samoloty… Możliwości jest mnóstwo, dlatego każdy znajdzie coś, co zainteresuje małego czytelnika i sprawi, że chętniej zostanie przy książce na dłużej. Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do czytania, to jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów – pozwolić mu na taką tematykę, która najbardziej go „wciąga”.
Duszan. Przygody prawie prawdziwe