Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Z niecierpliwością wyczekujesz chwili, kiedy Twoje dziecko napisze na kartce „mama" lub „tata"? Jednocześnie jednak nie chcesz wywierać na dziecku zbyt dużej presji, aby zamiast beztroskiej zabawy usiadło do biurka i rozpoczęło naukę pisania? Spokojnie – pisanie może być świetną zabawą zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Dowiedz się, jak pomóc dziecku w nauce pisania i jak zacząć zachęcać je do tego, aby chciało uczyć się literek.
Nauka przez zabawę to zawsze najlepsze rozwiązanie
Nauka pisania kojarzy Ci się przede wszystkim z bardzo żmudnym, wielogodzinnym zapisywaniem literek w zeszycie w taki sposób, aby nauczyciel był zadowolony z ich idealnego kształtu? Zdecydowanie nie chcesz robić tego swojemu dziecku – szczególnie jeśli do momentu rozpoczęcia nauki w szkole zostało mu jeszcze sporo czasu. Na szczęście istnieją o wiele bardziej przyjemne sposoby na naukę pisania – możesz zrobić to przy wspólnej zabawie. Jeśli chodzi o zabawki do nauki pisania, wybór jest naprawdę ogromny. Na samym początku możesz wybrać następujące rodzaje rozrywki:
- układanie klocków – dla większości dzieci układanie klocków to najlepsza zabawa. Oczywiście najśmieszniej jest wtedy, kiedy misterna konstrukcja ląduje na dywanie – wiadomo. Taka zabawa może być jednak świetnym sposobem na poprawę koordynacji ruchowej dziecka. Kiedy małe rączki muszą poukładać klocki w odpowiedni sposób, dziecko musi odpowiednio się skupić. Warto już od małego bawić się z dzieckiem klockami, aby mogło ono trenować koordynacją wzrokowo – ruchową. Oprócz tradycyjnych klocków sprawdzą się zabawki drewniane, na przykład pociągi do układania czy magnetyczne klocki,
- zajęcia plastyczne – kolejna zabawa, którą uwielbia każde dziecko. Postaraj się regularnie rysować z maluchem – nie tylko kredkami, ale też pisakami czy farbą, na różnych powierzchniach. W ten sposób jego umysł będzie przez cały czas stymulowany do rozwoju, a koordynacja ruchowo – wzrokowa będzie coraz lepsza. Z czasem możesz zacząć pokazywać dziecku, jak odwzorowywać różne kształty na papierze – od ludzi, poprzez słońce, drzewo czy psa, aż po litery „M" i „A". W tym przypadku dobrze sprawdzą się zabawki edukacyjne, dostosowane do wieku dziecka, na przykład drewniane układanki,
- czytanie książeczek dla najmłodszych – jako rodzic doskonale wiesz, że nic nie wpływa na Twoje dziecko lepiej niż czytanie mu książeczek. Postaraj się robić to codziennie, a kiedy maluch nieco podrośnie, możesz czytać razem z nim. Pokazuj mu literki, słowa czy miejsce, w którym właśnie czytasz. Pamiętaj, że umysł dziecka błyskawicznie przyswaja nową wiedzę, a wspólne to ważny czas nie tylko dla malucha, ale też dla Ciebie.
Nauka pisania dla dzieci – od czego zacząć?
Naukę pisania warto rozpocząć, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Obecnie większość dzieci zna literki już w momencie przekroczenia progu zerówki – warto więc zadbać o to, aby Twoje dziecko również znało podstawy pisania. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Z pewnością zauważysz, kiedy maluch będzie gotowy na pierwsze rysowanie tych tajemnych znaków, jakimi są literki, a przełomowym momentem będzie chwila, gdy zacznie pytać: „mamo, tato, co tu jest napisane?" – wtedy będziesz wiedział, że pora zacząć prawdziwą edukację. Oczywiście połączoną z zabawą, podczas której świetnie sprawdzą się zabawki edukacyjne.