Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tajemniczy ogród — W co bawić się z dzieckiem w ogrodzie?

2018-07-27
Tajemniczy ogród — W co bawić się z dzieckiem w ogrodzie?
Tajemniczy ogród — W co bawić się z dzieckiem w ogrodzie?

Jeśli ktoś z Was obdarzony jest tak wspaniałym miejscem, jak ogród, aż szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Latem ogród może się stać wspaniałym miejscem zabaw, podróży i przygód naszego maluszka. Dziś zdradzimy Wam kilka sposobów jak wykorzystać ciepłe dni na wspaniałą zabawę w ogrodzie.

1. Ukryty skarb — Czy jest lepszego dla dziecka niż mapa ukrytego skarbu? Poszukiwanie, kierowanie się znakami na mapie i szukanie ukrytych przedmiotów może się okazać świetną przygodą! Rodzic powinien schować/zakopać skarb i utworzyć mapę pełną wskazówek i ciekawych przeszkód bądź zagadek, tak by zabawa trwała dłuższy czas i zawierała różne stopnie trudności. Drzewa i kamienie możemy wykorzystać do namalowania znaków lub wieszania kartek ze wskazówkami, szyszki i mniejszy kamyczki mogą nam posłużyć do wykonania strzałek. Istotne jest to by instrukcje, były dopasowane do wieku i możliwości naszego małego poszukiwacza.

2. Makro świat — Dla młodszych dzieci istotnym elementem zabawy będzie lupa, starszym możemy pożyczyć aparat z obiektywem makro, jeśli takowy posiadamy. Na poszukiwania owadów, robaków i roślin zabrać ze sobą lupę, zeszyt, coś do pisania i książki o ogrodowych roślinach i zwierzątkach. Prócz nauki o ogrodowych skarbach, dziecko będzie miało satysfakcje ze znalezienia okazów z książek. Zabawa rozwija zmysły takie jak wzrok, węch i dotyk, przy okazji rozwijając ciekawość otaczającego nas świata. Dziecko w prosty sposób może poznać cykl przyrody, główne cechy roślin i zwierząt oraz różnice między gatunkami.

3. Malowanie ciałem — Lato to idealny czas na malowanie swoim ciałem. Do zabawy wystarczy nam stare białe prześcieradło oraz farby do ciała. Członkowie rodziny mogą bawić się w kostiumach kąpielowych, malując nawzajem swoje ciała i odbijając je na prześcieradle. Taki obraz może być wspaniałą pamiątką na długie lata.
4. Zawody — Do zawodów możecie zaprosić dzieci Waszych sąsiadów lub bliskich. Warto wymyślić kilka konkurencji z użyciem prostych przedmiotów. Przykładowe konkurencje

- Wyścig z kubkiem wody — Kto pierwszy dobiegnie do mety, nie ulewając nawet kropli?
- Rzuty karne — Kto strzeli najwięcej bramek, zanim spudłuje?
- Rzut kamieniem — W tej grze można ustawić stare butelki/puszki bądź pojemniki po produktach. Kto za pomocą trzech rzutów zbije więcej przedmiotów?
- Kto szybciej... - Przyniesie kamyk, kwiatek, szyszkę, liście, napełni wodą miseczkę.
- Przeciąganie liny — Zasad tłumaczyć nie musimy. Wygrywa drużyna, która przeciągnie linę na swoją stronę.
- Skakanie jak żaby, raczkowanie, bieganie tyłem!

5. Bitwa na balony — Oczywiście z wodą! W upalne dni taka zabawa może być idealnym sposobem na schłodzenie ciała i ćwiczeniem zdrowej rywalizacji. Rodzinkę najlepiej podzielić na dwie drużyny i zagrać w wodnego paintball za pomocą najzwyklejszych balonów z wodą. Chowajcie się za domem, krzakami, huśtawkami — uciekajcie i nie dajcie się złapać!

6. Własna grządka — Nic nie sprawi większej przyjemności niż sprawienie, że coś wyrośnie dzięki jego własnej pracy. Może być to kwiatek, grządka z pietruszką, marchewką bądź rzeżuchą. Samodzielna uprawa małej grządki będzie nie tylko świetną zabawą, ale nauką dbałości, cierpliwości, odpowiedzialności i poznawania cech danego gatunku roślin i zabiegów pielęgnacyjnych, które są potrzebne w ich uprawach.

7. Ogrodowe ozdoby — Dzwonki z patyków i szyszek? Lampiony ze starych słoików, a może doniczki z pustych opakowań? Stwórzcie własne przedmioty i ozdóbcie nimi ogród. Prosta czynność, która pozwoli Wam wykorzystać nieużywane przedmioty, budować wspaniałe wspomnienia i zapewni godziny długiej i kreatywnej zabawy.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Ta strona korzysta z plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przeglądarce internetowej, oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zamknij
pixel